Matične Ćelije iz Pupčane Vrpce: Kompletan Vodič

Isidora Blog 2025-01-04

Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce: prednosti, postupak, cene i budućnost ove terapije.

Matične Ćelije iz Pupčane Vrpce: Da li Vredi Čuvati ih?

U poslednje vreme sve više se govori o značaju matičnih ćelija iz pupčane vrpce i njihovoj ulozi u lečenju raznih bolesti. Mnogi roditelji razmišljaju o čuvanju ovih ćelija prilikom porođaja, naročito ako u porodici postoje određeni rizici. Ali da li je ova procedura zaista korisna, kako funkcioniše i koje su prednosti i nedostaci?

Šta su matične ćelije?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite vrste tkiva. One se nalaze u više delova tela, ali najveća koncentracija je u koštanoj srži i krvi. Međutim, sa godinama, ove ćelije gube svoju vitalnost. Naučnici su otkrili da se veliki broj mladih i zdravih matičnih ćelija može naći u krvi pupčane vrpce novorođenčeta.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Danas se pomoću matičnih ćelija leči više od 75 teških bolesti, uključujući:

  • Leukemiju i druge vrste malignih oboljenja
  • Poremećaje krvi i imuniteta
  • Urođene bolesti
  • Metaboličke poremećaje, uključujući dijabetes

Postoje dve vrste terapije: autologna (korišćenjem sopstvenih ćelija) i alogena (korišćenjem ćelija drugog davaoca). Autologna terapija ima prednost jer ne postoji rizik od odbacivanja ćelija.

Kako se vrši prikupljanje matičnih ćelija?

Postupak je potpuno bezbolan i bezopasan kako za majku, tako i za dete. Nakon porođaja i presecanja pupčane vrpce, krv se prikuplja iz dela vrpce koji je povezan sa placentom. Ceo proces traje samo nekoliko minuta. Prikupljena krv se zatim šalje u specijalizovanu laboratoriju na analizu i čuvanje.

Gde se čuvaju matične ćelije i koliko košta?

Trenutno u nekim zemljama ne postoji lokalna banka matičnih ćelija, pa se krv šalje u inostranstvo. Cena čuvanja varira od 1500 do 2500 evra za period od 20 godina. Nakon tog roka, roditelji mogu produžiti ugovor uz dodatnu godišnju naknadu (oko 40 evra). Postoje i mogućnosti popusta u slučaju čuvanja ćelija blizanaca.

Da li je čuvanje matičnih ćelija isplativo?

Iako ova metoda pruža ogromne mogućnosti u lečenju teških bolesti, neki stručnjaci smatraju da je u većini slučajeva rizik od oboljenja nizak i da investicija može biti nepotrebna. Međutim, za porodice sa genetskim predispozicijama prema određenim bolestima, čuvanje matičnih ćelija može predstavljati vitalnu sigurnosnu mrežu.

Zaključak

Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce je perspektivna metoda koja može spasiti živote, ali odluka treba biti doneta na osnovu individualnih potreba i saveta lekara. Ako u porodici postoje rizici od određenih bolesti, ova investicija može biti veoma vredna.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.