Kozmetički tretmani kod kuće vs. posete stručnjaku - Šta je bolje?
Da li je bolje negovati kožu kod kuće ili ići kod kozmetičara? Istražite prednosti i mane oba pristupa, savete za tretmane i kako izbeći probleme kao što su oziljci i rupe.
Kozmetički tretmani kod kuće vs. posete stručnjaku - Šta je bolje?
Mnoge žene i devojke imaju dilemu kada je reč o negovanju kože lica. Da li je bolje redovno negovati lice kod kuće ili povremeno posetiti stručnog kozmetičara? Oba pristupa imaju svoje prednosti i mane, a odluka često zavisi od tipa kože, navika i prethodnih iskustava.
Iskustva sa kozmetičkim salonima
Nekoliko osoba je podelilo svoja iskustva sa biološkim tretmanima čišćenja i ceđenja kod kozmetičara. Nažalost, neka od tih iskustava nisu bila pozitivna. Nekoliko njih je imalo problema sa oziljcima i rupama na koži usled čestih poseta nestručnim kozmetičarima. Ovo naglašava važnost odabira kvalifikovanog profesionalca za ovakve tretmane.
Prednosti kućne nege
Mnogi smatraju da je mnogo bolje redovno negovati lice kod kuće kvalitetnom kozmetikom, nego često posećivati nekog "nazovi stručnjaka". Kućna nega može biti bezbednija i delotvornija ako se pravilno sprovodi. Međutim, neki ipak vole povremeno posetiti stručnog kozmetičara za dodatnu negu.
Osoba sa srećom koja ima kožu koja ne zahteva često čišćenje kaže: "Imam takvo lice da mu nije potrebno često ceđenje. Povremeno odem na neki polutretman da osvežim kožu - obično blagi piling, masažu lica i masku."
Preporuke za kućnu negu
Za one koji preferiraju kućnu negu, evo nekih korisnih saveta:
- Piling treba raditi jednom u 10-15 dana, nikako češće. Preterivanje sa pilingom može oštetiti kožu.
- Maska može se stavljati jednom nedeljno. Za masnu kožu preporučuje se maska za dubinsko čišćenje, dok je za suvu kožu idealna hidratantna maska.
- Maramice za skidanje sminke ne treba koristiti prečesto jer sadrže hemikalije koje mogu iritirati kožu.
Različiti tipovi kože i tretmani
Za različite tipove kože potrebni su različiti tretmani:
- Masna koža: Maska za dubinsko čišćenje koja čisti kožu iznutra
- Suva koža: Hidratantna maska koja vraća vlagu i hidrira
- Osetljiva koža: Blagi pilingovi sa finim granulama (npr. od žožobe)
Problemi sa miteserima
Miteseri su čest problem mnogih osoba. Evo nekoliko saveta za njihovo rešavanje bez potrebe za čestim posetama kozmetičaru:
- Napari lice pod parom da otvori pore
- Očisti kožu iseckanim peršunom
- Prođi vatom preko lica
Važno je napomenuti da često ceđenje mitesera može dovesti do stvaranja rupa i oziljaka na koži. Bolje je koristiti metode koje postepeno izvlače mitesere, što može eliminisati potrebu za profesionalnim čišćenjem.
Prirodni tretmani
Za one koji preferiraju prirodne tretmane, evo nekih ideja:
- Maska od meda i krastavaca
- Blage voćne kiseline iz pomorandže za uklanjanje mrtvih ćelija
- Piling sa finim granulama koji ne iritiraju kožu
Zaključak
Idealna rutina negovanja kože kombinuje pravilnu kućnu negu sa povremenim posetama stručnom kozmetičaru. Ključ je u umerenosti - ni preterana kućna negovanja (kao stavljanje maske 6 puta nedeljno), ni česta poseta kozmetičaru nisu dobra. Slušajte svoju kožu i prilagodite joj rutinu.
Najvažnije je koristiti kvalitetnu kozmetiku prilagođenu vašem tipu kože i izbegavati nestručne intervencije koje mogu dovesti do trajnih oštećenja. Sa pažnjom i pravilnim pristupom, možete postići zdravu i lepu kožu bez neželjenih posledica.